Locul I – Drăghici Matei Cezar de la ACS Satori Art Slobozia

În perioada 4 – 5 martie, a avut loc la Universitatea Bioterra din Slobozia, Concursul Internaţional de Şah “Cupa Satori – ediţia de primăvara 2017”.

Evenimentul a fost organizat de Asociaţia Club Sportiv Satori Art din Slobozia, în parteneriat cu Direcţia Judeţeană de Sport şi Tineret Ialomiţa, Fundaţia Pentru Tineret Ialomiţa şi Asociaţia IMO EX ANIMO din Andrăşeşti, concurs la care au participat 178 de sportivi de la cluburi din toată ţara şi din Bulgaria, printre care şi campionul naţional de anul trecut la categoria 12 ani, Coca Cristi Iulian de la CS Smarth din Galaţi, vicecampionul naţional de anul acesta la categoria 10 ani Nastore Pavel Alexandru de la CSM Bucureşti şi vicecampionul european Antonică Dragoş Andrei de la Clubul de Şah Diana din Galaţi. Toţi aceşti copii au participat la categoria de seniori a turneului organizat la Slobozia, Antonică Dragoş Andrei adjudecându-şi Locul I la categoria seniori cu 5 puncte din 6 posibile.

Turneul a fost structurat pe cinci categorii de vârstă, copii sub 8 ani, copii sub 10 ani, copii sub 14, seniori şi nelegitimaţi. La categoria nelegitimaţi, cei mai mulţi copii înscriși au fost de la Şcoala Gimnazială George Vâlsan din Amara, însoţiţi de prof. Paneş Constantin.

Cluburile care au răspuns invitaţiei de a participa la Concursul Internaţional de Şah “Cupa Satori Ediţia de Primăvară 2017”, organizat la Slobozia, au fost: ACS Smart Galaţi, Clubul de Şah Diana din Galaţi, ACS Master Mind Bucureşti, CSM Craiova, CS Colosseum Giurgiu, CS Şah Club Galaţi, CSM Focşani 2007, CS Voinţa Buzău, ACS Genius Galaţi, CS Al Şahului Esperantist Tulcea, CS Micul Prinţ Brăila, ACS Sissa Constanţa, ACS Fianchetto Constanţa, ACS Pheonix Buzău, CS Gambitul Damei Ploieşti, ACS Logic Delta Tulcea, Sport Club Juventus Bucureşti, Clubul Central de Şah Bucureşti, CSS Palatul Copiilor Constanţa, CSM Bucureşti, CS Ineu, CS Politehnica Iaşi, CSM Speranţa Focşani, CS Palatul Copiilor Buzău, CS Asociaţia Axiopolis Sport Cernavodă şi un grup de 5 copii din Bulgaria.

Clubul Satori Art din Slobozia a fost reprezentat în competiţie de un grup alcătuit din 19 copii şi 9 seniori.

Competiţia de anul acesta a fost net superioară faţă de cea organizată anul trecut, când s-a organizat pentru prima oară o competiţie de acest gen, sub egida Federaţiei Române de Şah, în primul rând datorită numărului mare de participanţi şi mai ales a valorii jucătorilor. Putem spune că instructorul Niţu Daniel, promotorul acestor evenimente şahiste organizate în Slobozia, cel care de trei ani se implică atât la nivelul de pregătire al elevilor, cât şi în organizarea acestor turnee, a reuşit să înscrie judeţul Ialomiţa şi Municipiul Slobozia pe harta şahistă a ţării şi a Europei.

Un ajutor important în buna desfăşurare a acestui turneu a fost şi echipa de arbitri formată din arbitru principal Gîlea Lucian de la ACS Smart Galaţi şi arbitru secundar Mihailov Iulian de la ACS Fianchetto Constanţa.

Cupele, medaliile şi premiile în bani oferite de organizatori pentru fiecare categorie au fost:

Categoria sub 8 ani:

  • Locul I – Preda Maria de la Clubul de Şah Diana Galaţi,
  • locul II – Dimitrov Dimitrar Hr. din Bulgaria,
  • Locul III – Başturea Ianis Ştefan de la ACS Pheonix Buzău,
  • Locul IV – Popescu Ştefan Andrei de la CS Palatul Copiilor Buzău,
  • Locul V – Iordache Matei Ştefan de la ACS Genius Galaţi.

La această categorie, o evoluţie surprinzătoare a avut Bujor Andrei Cristian de la Satori Art Slobozia, care a terminat pe locul 7.

  • Locul I fete – Ciobanu Alexia Maria de la ACS Smart Galaţi,
  • Locul II fete – Ghiţă Miruna Maria de la ACS Satori Art Slobozia,
  • Locul III fete – Drăgănoiu Cristiana Maria de la ACS Satori Art Slobozia şi Menţiune fete – Rădulescu Larisa Ştefania de la CS Micul Prinţ Brăila.

Categoria sub 10 ani:

  • Locul I – Todev Simeon din Bulgaria,
  • Locul II – Boghici Mario Bogdan de la ACS Genius Galaţi,
  • Locul III – Cotoros Eduard de la ACS Fianchetto Constanţa,
  • Locul IV – Ancuţa Eduard Gabriel de la CS Micul Prinţ Brăila, Locul V – Dumitraşcu Andrei Cezar de la CS Şah Club Galaţi.
  • Locul I fete – Criveanu Maria de la ACS Fianchetto Constanţa,
  • Locul II fete – Celea Andreea Alina de la CS Micul Prinţ Brăila,
  • Locul III fete – Boureanu Bianca Alina de la CS Micul Prinţ Brăila.

Categoria sub 9 ani:

  • Locul I – Ţigănescu Răzvan Ionuţ de la ACS Fianchetto Constanţa,
  • Ţăran Sebastian de la ACS Genius Galaţi,
  • Locul III – Lupu Denis George de la Clubul de Şah Diana Galaţi.

Categoria sub 14 ani:

  • Locul I – Drăghici Matei Cezar de la ACS Satori Art Slobozia,
  • Locul II – Barbu Simon Alexandru de la CS Şah Club Galaţi,
  • Locul III –Gavrilă Cristian de la CS Gambitul Damei Ploieşti,
  • Locul IV – Bobu Ştefan Valentin de la ACS Satori Art Slobozia, Locul V – Antohi Rareş Nicuşor de la ACS Smart Galaţi

 

  • Locul I fete – Vorniceanu Alina de la CS Şah Club Galaţi,
  • Locul II fete – Ilie Flavia Maria de la CS Asociaţia Axiopolis Sport Cernavodă,
  • Locul III fete – Baraboiu Teona Antonia de la ACS Phonix Buzău.

Categoria sub 12 ani:

  • Locul I – Constandache Vlad Ciprian de la ACS Smart Club Galaţi,
  • Locul II – Mihai Florin de la ACS Smart Galaţi,
  • Locul III – Moisi Diana de la CS Micul Prinţ Brăila,
  • Locul IV – Negru Andrei Alexandru de la ACS Satori Art Slobozia,
  • Locul V – Iorgoveanu Constantin de la ACS Logic Delta Tulcea.

 

  • Locul I fete – Ciobanu Maria Cătălina de la ACS Fianchetto Constanţa,
  • Locul II fete – Nicolae Daria Ştefania de la ACS Satori Art Slobozia,
  • locul III fete Dumitrache Daria Alexandra de la ACS Satori Art Slobozia.

 

  • Locul I Juniori – Crăciun Alexandru Emilian ACS Smart Galaţi.

 

Categoria seniori:

  • Locul I – Antonică Dragoş Andrei de la Clubul de Şah Diana Galaţi,
  • Locul II – Jugaru Lucian de la CS Şah Club Galaţi,
  • Locul III – Panainte Daniel Iulian de la CSS Palatul Copiilor Constanţa,
  • Locul IV – Tufă Mihai de la Clubul de Şah Diana Galaţi, Locul V- Ceauşescu Iulian de la CS Colosseum Giurgiu.

 

  • Locul I fete – Panainte Andreea Bianca de la Palatul Copiilor Constanţa,
  • Locul II – Pâslaru Andreea Raluca de la ACS Satori Art Slobozia,
  • Locul III fete – Hristea Andreea Beatrice de la ACS Logic Delta Tulcea.

 

  • Locul I pensionari categoria peste 70 ani – Călina Nicolae de la ACS Satori Art Slobozia.

Cu speranţa că vom fi martorii unor evenimente asemănătoare şi în viitor, felicităm câştigătorii, participanţii, organizatorii, părinţii copiilor participanţi, antrenorilor şi preşedinţilor de cluburi, tututor celor care se implică în astfel de activităţi care aduc plus valoare atât pe plan personal, cât şi în plan colectiv! Felicitări!!!


 

 
NEWS MAGAZINE

ziare
ziare.org